Taniec współczesny

Taniec oparty na idei baletu, pozbawiony jednak jego sztywnych zasad. Kładzie nacisk na pokazanie emocji tancerza, który tańcząc układ, stara się opowiedzieć odbiorcy pewną historię poprzez ruchy charakterystyczne dla rodzaju tej opowieści. Taniec współczesny jest bardzo luźną formą tańca, to znaczy, iż nie ma ograniczeń tak, jak w balecie, odnośnie ustawienia ciała. Tancerz ma ogromną dowolność w kreowaniu ruchu, wykorzystywany jest ciężar ciała, grawitacja, oddech, swingi, ...

Taniec współczesny to mieszanina wielu tańców, np: modern dance, taniec nowoczesny, taniec jazzowy. W choreografii mogą mieć także miejsce elementy akrobatyki. Jednak głównym źródłem tego tańca jest taniec klasyczny, znany jako balet. Podstawowe elementy baletu (plie, grand plie, pique, fouette) mają szerokie zastosowanie w tańcu współczesnym i są nieodłącznymi elementami każdego układu. Pomimo tak bliskiej więzi, taniec współczesny powstał jako całkowicie inny taniec, różniący się od baletu przede wszystkim tym, iż mniej ważna jest technika i triki, w przeciwieństwie do uczuć i emocji tancerza.

Isadora Duncan jako pierwsza wystąpiła na scenie boso i w zwykłej tunice, zamiast w tak zwanej paczce baletowej i pointach.

Wyszukaj zajęcia w grafiku

Partnerzy

Zapisz się™ na zaję™cia